Kraków - Mały Rynek 7

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

Ów ciekawy element architektoniczny to absolutny unikat, portal schodkowy, czerostopniowy, zamknięty łukiem dwuramiennym. O jego bogactwie świadczy nie tylko kunszt wykonania, ale także sam materiał z którego został wykuty, bowiem w średniowiecznej Polsce kamień był stosunkowo drogi, toteż wykańczano nim jedynie poszczególne elementy architektoniczne, w tym takze portale wejściowe.

W nadprożu ciągną się laskowania tj. wypukłe wałeczki pionowe oraz poziome, biegnące równolegle do schodkowych ościeży, krzyżujące się pod kątem prostym. Światło portalu siega 2,3m, szerokość 0,8m, zaś samo rozglifienie, czyli głębokość z jaką osadzono ościeża wynosi 13cm.

Wszystkie elementy portalu były wielokrotnie uzupełniane zaprawamia mineralnymi, a powierzchnia kamienia nosi ślady licznych zabrudzeń na skutek otarć w trakcie wielowiekowego użytkowania. Pierwotnie służyły jako przejście z jednej izby do drugiej, jednakże po wielokrotnych przebudowach wnętrz, jakie miały miejsce podczas minionych stuleci przepruto kolejne odrzwia, zaś portal zakonserwowano i wyłączono z użytkowania, by chronić jego unikatowe piękno przed codziennym użytkowaniem.

Dane kontaktowe:

Adres:

Mały Rynek 7,
31-042 Kraków

Godziny otwarcia:

Pon. - Czw.: 11:00 - 23:00
Pt. - Sob.: 11:00 - 24:00
Niedz.: 11:00 - 23:00

Telefon:

+48 517 382 642

Email:

Napisz do nas!

Sprawdź także:

Facebook

Dostępne piwa:

Aktualnie dostępne piwa na miejscu i na wynos w Bierhalle Kraków:

  • Pils
  • Marcowe
  • Weizen
  • Witbier
  • Altbier

Zapraszamy serdecznie!

Nasze marki:

browarmia logo

bierhalle logo

Szukasz pracy?
Napisz do nas